Ekonomi

Traktörün deposunu dolduran çiftçi tarlanın yolunu tutuyor

Büyükşehir’in tamamı hibe akaryakıt dayanağından yararlanan Karamürsel ve Kandıra’daki çiftçilere mazot takviye kartları teslim edilmeye başlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ziraî kalkınmaya dayanak olmak ve çiftçilerin gelir seviyesini artırmak için hayata geçirdiği proje kapsamında, yaklaşık 16.000 çiftçiye 75 milyon TL kıymetinde 2,7 milyon litre tamamı hibe mazot dayanağı sağlıyor. Bu doğrultuda, Karamürsel ve Kandıra ilçelerindeki üreticilere mazot dayanak kartları teslim edilmeye başlandı. Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’ın en kıymetli kırsal kalkınma ataklarından biri olan mazot takviyesi, üreticilerin yüzünü güldürüyor. Traktörlerinin depolarını mazotla dolduran çiftçiler, tarlalarını sürmeye başladı.

KARAMÜRSEL’DE MERASİM DÜZENLENDİ

Karamürsel Altınkemer Kültür Merkezi’nde düzenlenen merasimde, çiftçilere mazot takviye kartları teslim edildi. Merasime Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Karamürsel Belediye Lideri İsmail Yıldırım, Muhtarlık İşleri Dairesi Lideri Numan Balaban, İlçe Ziraat Odası Lideri Memduh Birinci, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık merasimde yaptığı konuşmada, tüm çiftçilere Lider Büyükakın’ın selamını ileterek, mazot takviyesinin üreticilere güzel olması dileğinde bulundu. Bilhassa pandeminin başlamasından bugüne Lider Büyükakın’ın en değerli kırsal kalkınma projelerinden biri olan, mazot, gübre ve tohum başta olmak üzere ziraî dayanakların artarak devam ettiğini belirten Aydınlık, salgın ve Ukrayna-Rusya savaşının tarım ve hayvancılığın en az savunma, sıhhat ve eğim kadar değerli bir alan olduğunu gösterdiğini lisana getirdi.

“EKİLEBİLİR TARIM ARAZİSİ 72.000 HEKTARA ULAŞTI”

Büyükşehir Belediyesi olarak, tarıma ve hayvancılığa çok önemli takviyeler sağladıklarına dikkati çeken Aydınlık, “Kocaeli’de, geçen yıl başlattığımız mazot dayanağını bu yıl da sürdürüyoruz. 16 bin çiftçimize 75 milyon TL kıymetinde 2,7 milyon litre mazot dayanağı sağlıyoruz. Tohumdan meyve fidanlarına, gübreden sera dayanağına, arıcılıktan ziraî faaliyetlerde kullanılan ekipmanlara kadar birçok alanda dayanağımız artarak devam ediyor. Takviyelerimiz, son 3 yıl içinde yaklaşık 290 milyon TL’ye ulaştı. Bu takviyelerin karşılığını, geri dönüşümünü üretimde, ekilebilir alanların çoğalmasında görebiliyoruz. Kocaeli’de 42.000 hektar arazi ekilip dikiliyorken, şu anda 72.000 hektara ulaştı. Tekrar sera naylonu ve çağdaş sera suramı desteklerimizle birlikte, seracılıkta üretim alanı yaklaşık 3,2 milyon metrekareye ulaştı.” halinde konuştu. Aydınlık, sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli’nin yeni periyodun dinamikleri ile birlikte, bilhassa stratejik alanda, akıl içeren, teknoloji ve verimlilik içeren bir ekip yaklaşımlarla İstanbul başta olmak üzere etraftaki kentleri besleyebilecek altyapıya sahip olduğunu vurguladı.

“KOOPERATİFLERE YÜZDE 75 HİBE DESTEĞİ VERİYORUZ”

Büyükşehir olarak, kırsal kesimde, bilhassa bayanların bir ortaya geldiği kooperatif ve birliklere proje karşılığında yüzde 75 hibe dayanağı verdiklerini aktaran Aydınlık, “Yüzde 25’i de çiftçilerimizin ürettiği ürünlerden alıyoruz. Yani ayni alıyoruz. Bu ürünleri de ihtiyaç sahibi ailelere veriyoruz. Ödeme konusunda çiftçilerimizi zorlamıyoruz, geniş bir takvime yayıyoruz.” diye konuştu. Karamürsel Belediye Lideri İsmail Yıldırım da ilçenin son yıllarda kışlık ve yazlık zerzevat ve meyve üretiminde artış sağladığını tabir ederek, dayanaklarından ötürü Lider Büyükakın’a teşekkür etti. Konuşmaların akabinde Aydınlık ve Yıldırım, ilçedeki çiftçilere mazot takviye kartlarını, iyi ve uğurlu olması temennisiyle takdim etti.

KANDIRA’DA DAĞITIM BAŞLADI

Öte yandan, Kocaeli’nin ziraî faaliyetlerin en çok yapıldığı ilçesi olan Kandıra’da, mazot takviye kartlarını dağıtımına başlandı. Namazgah Kültür Merkezi’ne sabahın erken saatlerinden itibaren kartlarını almaya gelen çiftçiler, merkezde yoğunluk oluşturdu. Yoğunluk nedeniyle rastgele bir sorun yaşanmaması için gerekli tedbirleri alan vazifeliler, gerekli evrakları hazırlarken, bekleyen çiftçilere çay ikramında bulunuyor. Üreticilerin kartlarını beklemeden teslim almaları için ağır mesai harcayan vazifeliler, girişte form dolduran çiftçilere, kimlik ibrazı ve imza karşılığında kartlarını teslim ediyor.

MAZOTUNU ALAN ÜRETİCİLER ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Kartlarını teslim alan çiftçiler, en yakındaki Petrol Ofisi istasyonlarına giderek, traktörlerinin depolarını mazotla dolduruyor. Vakit kaybetmeden tarla ve bahçelerinin yolunu tutan üreticiler, yerlerini sürmek için hummalı bir çalışma başlattı. Üreticiler, takviyelerden ötürü, Lider Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.

KART TESLİMİ VE MAZOT ALIMINDA SON GÜN

Çiftçiler, mazot dayanak kartlarını 25 Kasım Cuma günü mesai bitimine kadar belirlenen yerlerden alabilecekler. Üreticilerin en geç 15 Aralık Perşembe gününe kadar mazotlarını belirlenen Petrol Ofisi akaryakıt istasyonlarından almaları gerekiyor. İstenilen koşulları taşıyan üreticilere, sahip oldukları arazi büyüklüğü, küçük ve büyükbaş hayvan, arıcılık kovanı ve kanatlı hayvan sayısı belirtilen kriterlerin üzerinde olsa da tek seferde en fazla 250 litre mazot takviyesi verilecek. Çiftçiler, 24 farklı petrol ofisi istasyonundan akaryakıtlarını temin edebilecek.

TOPLAM 128 MİLYON TL PAHASINDA MAZOT DESTEĞİ

Muhtarlık İşleri Dairesi Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında, geçen yıl yaklaşık 13000 çiftçiye 53 milyon lira kıymetinde toplam 2 milyon litre mazot takviyesi verilmişti. Bu yıl da bu dayanağı sürdüren Büyükşehir, yaklaşık 16 bin çiftçiye toplam 75 milyon lira kıymetinde tamamı hibe 2,7 milyon litre akaryakıt dayanağı sağlıyor. Geçen yılla birlikte üreticilere toplamda 128 Milyon TL pahasında tamamı hibe 4 milyon 700 bin litre mazot takviyesi verilmiş oldu.

ÜRETİCİLER TAKVİYELERDEN MEMNUN

Karamürsel Ziraat Odası Lideri Memduh Birinci:

“Tahir Büyükakın Liderimiz başta olmak üzere, projede emeği geçenlere, tüm çiftçilerimiz ismine teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Bu projeler çiftçilerimize sahiden can suyu oluyor. İstanbul’un zerzevatı meyvesi Antalya’dan gelmesin. Ürettiğimiz eserleri, İstanbul ve etraf vilayetlere satmak istiyoruz. Kâfi ki, emeğimizin karşılığını tam alalım. Karamürsel‘de özellikle yazlık ve kışlık meyve ve sebze yetiştiriciliği yoğun bir şekilde yapılıyor. Büyükşehir Belediyemizin verdiği tarımsal desteklerle birlikte 2000 olan kayıtlı çiftçimiz bir anda 4000’e kadar yükseldi. Çiftçilerimiz yavaş yavaş kentten kırsala dönmeye başladı, yerlerini ekmeye başladı. Bu dayanakla çiftçimizde önemli manada nefes aldırdı, devamını bekliyoruz.”

“ÇİFTÇİLER DAHA ÇOK EKİP BİÇİYOR”

Karamürsel Tepeköy Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Ertuğrul Yıldız:

‘’Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bu dayanağından ötürü teşekkür ediyorum. Geçen sene gübre dayanağı de verilmişti, bu sene de devam edeceğini umuyoruz. Bu yardımların devamını diliyoruz. Takviyelerden sonra çiftçilerimiz daha çok ekiyor biçiyor. Mazot ve gübre fiyatları çok kıymetli bir girdi çiftçilerimiz için. Maliyetler yüksek. Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin çiftçilerimiz bu takviyelerden mutlu.”

Çiftçi Emel Uğurlu:

“Karamürsel İnebeyli köyünde çiftçilik yapıyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilere verilen bu mazot desteği için çok teşekkür ediyoruz. Bu desteklerden sonra ekilebilir tarım arazilerinde ciddi bir artış var. Mesela bizim yine İnebeyli köyümüzde hiç boş yer yok. Her yer ekildi. Desteklerin devamını diliyoruz.”

KANDIRA’DA MAZOTUNU DOLDURAN TARLAYA KOŞUYOR

Kandıra Ziraat Odası Lideri Erdal Çetin:

‘’Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin, tamamı hibe mazot desteği kartlarının dağıtımı Kandıra ilçemizde devam ediyor. Üretimin devamı için şimdiye kadar yaptığı bütün destekler için Büyükşehre şükranlarımızı sunuyoruz. Tarım ve hayvancılığa destek vermek için elinden gelen gayreti gösteren, Türkiye’de örneği olmayan projelere imza atan sayın Tahir Büyükakın’a, Kandıralı çiftçilerimiz ismine teşekkür ediyorum.”

“DESTEKLER OLMASA SIKINTIYA DÜŞERDİK”

Kandıra üretici Mehmet Cantimor:

“Çiftçilik ve hayvancılıkla geçimimi sağlıyorum. Büyükşehir Belediyemizin güzel hizmetlerinden memnunuz. Bu sene tohum desteğinden yararlanmıştım, şimdi de mazot kartımı da aldım. Bu sene yaklaşık 80 dönüm arazimde buğday, arpa, silajlık mısır ve dane mısır ekiyorum. Mazot ve tohum desteğinden sonra, tarlasına ekmeyenler bile artık ekim yapmaya başladı. Bu destekler olmasa sıkıntıya düşerdik. Tahir Başkanımızı seviyoruz. Çalışmalarında başarılar diliyoruz.”

“BOZUK OLAN BAHÇE YOLLARIMIZ DA YAPILDI”

Fındık üreticisi Kadife Buran:

“Eşim vefat etti. Fındık bahçemiz var ve fındık yetiştiriciliği yapıyorum. Mazot takviyesinden yararlandım. Liderimizden Allah razı olsun. Geçen sene de vermişlerdi, aldım. Çotanak gübresi takviyesinden de yararlandım. Mazotla fındık bahçesine gidip geliyorum. Çok mutluyum. Rabbim kendisinden razı olsun. Bahçemize giden yollar da bozuktu. Büyükşehir genişletti, düzeltti. Hoş bir halde gidip gelebiliyorum.

Çiftçi Mehmet Memiş:

“Hayvancılık ve çiftçilik yapıyorum. Tohum ve mazot pahalı. Büyükşehir Belediyemizin destekleri bizi rahatlattı. Çok memnunuz. Mazot kartımı aldım hemen depomu doldurup, tarlamın yolunu tutacağım. Sürmeye başlayacağım. Tahir Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Allah ondan razı olsun.”

Üretici Celil Özkal:

“Bu desteklerin çok güzel ve faydalı olduğuna inanıyorum. İnsanları çiftçiliğe de teşvik ediyor. Ben mesela dışarıda çalışıyorum fakat yerlerimiz var. Bu destekten sonra ekmeye başladık. Belediyemize teşekkür ediyorum.”

Çiftçi Fahrettin Ayar:

“Kandıra Kırkarmut Mahallesi’nde 35 dönüm arazim var. Fındık işi yapıyorum ve diğer ürünleri yetiştiriyorum. Hayvancılık da yapıyorum. Büyükşehir belediyesine bu yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Akaryakıt destek kartımı aldım, hemen traktörümün deposunu doldurup tarlama gideceğim. Sürmeye, ekim yapmaya başlayacağız.”

Üretici Vahit Adıyaman:

‘’Mazot kartımı aldım ve depomu doldurdum. Mısır, buğday, karpuz ekiyorum. Artık vakit kaybetmeden tarlaya gidip çalışacağım. Çok şükür, Büyükşehir Belediyesinin dayanakları sayesinde tarlamızı takım biçebiliyoruz. Liderimizden Allah razı olsun. Çok mutluyuz kendisinden.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort