Haber

DSÖ: Gazze’de sağlık verileri yetersiz

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Filistin Temsilcisi Richard Peeperkorn, yoğun çatışmalar ve sınırlı bağlantı nedeniyle Sağlık Bakanlığı ve Gazze’deki sağlık çalışanları ile iletişimlerinin zayıf kaldığını, bu nedenle yaralanma ve ölümlere ilişkin güncel verilerin DSÖ’ye ulaşmadığını belirtti. son 4 gün boyunca.

Peeperkorn, BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısına internet üzerinden katılarak, Gazze’deki sağlık durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gazze’deki durumun son derece değişken olmaya devam ettiğini belirten Peeperkorn, yoğun çatışma ve sınırlı iletişim nedeniyle Gazze’de Sağlık Bakanlığı ve sağlık çalışanları ile iletişimin zayıf kaldığını kaydetti.

Peeperkorn, “Bu nedenle son 4 gündür Gazze Sağlık Bakanlığı’ndan gelen yeni yaralanma ve ölüm verileri DSÖ’ye ulaşmadı. Bu da sağlık sisteminin işleyişini değerlendirmemizi zorlaştırıyor.” dedi.

Sağlık sisteminin zor durumda olduğunu vurgulayan Peeperkorn, Gazze’deki 36 hastaneden 25’inin şu anda hizmet vermediğini hatırlattı.

Peeperkorn, “Yakıt kıtlığının yanı sıra Gazze ve hastanelerin yakınındaki kara operasyonları, birçok bölgede kurtarma ekiplerinin ve ambulansların hareketini durdurdu. DSÖ, yağışlı mevsim ve kışın gelmesiyle birlikte hastalıkların yayılmasından son derece endişe duyuyor. Barınaklardaki aşırı kalabalık ve Gazze genelinde temiz su ve sanitasyon eksikliği hastalıklara neden oluyor.” Bulaşma riskini artırabilir.” söz konusu.

Peeperkorn, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki sağlık tesislerine 152 saldırı düzenlendiğini doğruladıklarını belirterek, bu saldırıların 534 ölüm ve 686 yaralanmayla sonuçlandığını belirtti.

Peeperkorn, Gazze Şeridi’ne derhal yeterli insani malzeme ve personelin girmesi ve hastaların güvenli bir şekilde tahliye edilmesi çağrısında bulundu.

Gazze’de görev yapacak tuzdan arındırma tesisleri, hastane jeneratörleri ve ambulanslar için yakıt girdisinin öncelikli olması gerektiğinin altını çizen Peeperkorn, sağlık hizmetlerinin yanı sıra sivillere ve sivil altyapıya da saygı gösterilmesi ve baskınlara karşı korunması gerektiğini vurguladı.

sincan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu