Haber

Gazi ve korucu emekli maaşlarında artış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gazi maaşları ve güvenlik korucularının maaşlarına ilişkin açıklama yaptı. Buna göre gazi maaşları 1 Nisan’ın prestijiyle asgari ücret seviyesine yükseltildi.

Savaş gazileri arasında, sosyal güvenceleri olup olmamalarına bağlı olarak aylık farklılıklar giderildi. Sigortalı gazilere ve dul eşlerine ödenen aylıklar net asgari ücret üzerinden hesaplanacaktır.

Mart ayının prestijiyle birlikte ek ödeme dahil aylık 2 bin 961,25 TL maaş alan gazilerin aylıkları 1 Nisan 2023 itibarıyla ek ödeme dahil 8 bin 847,07 TL, kaybedenlerin dul eşlerine aylık 2 bin 220 TL ödenecek. hayatlarının %75’i esas alınmıştır. 93 TL’den 6 bin 635,30 TL’ye çıkarılacak.

Yönetmelik ile emekli güvenlik görevlileri ve vefat edenlerin hak sahiplerine belge bazında ödenen aylıkların 7 bin 500 TL’den az olmaması sağlandı. 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak bu düzenlemeler kapsamında tüm vatandaşların aylık farkları 7 Nisan prestijiyle hesaplarına yatırılacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu