Ekonomi

EBRD depremin ardından inşaat maliyetini yeniden açıkladı

Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen depremlerde ailesini ve sevenlerini kaybeden herkese başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileyen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Müdürü Arvid Tuerkner, acil şifalar diledi. bölgede çok hızlı hareket etmek.

Bloomberg HT yayınına katılan Tüerkner, işsizlik oranları ve gelir eşitsizliğinin yüksek olması nedeniyle deprem bölgesinin kendileri için de değerli olduğunun altını çizerek, “Türkiye’de altyapının yeniden kurulması için belediyelerle ortaklaşa çalışacağız. Önceliğimiz deprem bölgesinin çalışacağı bölge olacak. Oraların yeniden canlanmasına yardımcı olacağız, Mentor desteği vereceğiz. 2 milyar dolarlık portföy o bölgeye aktarıldı.”

“DEPREM BÜYÜMEYE YÜZDE BİR YÜZDE AŞAĞI ETKİSİ OLDU”

Deprem konusuna yeniden dönmek istediğini belirten Tuerkner, sarsıntı ile hasarın tespiti için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Dünya Bankası, bölgedeki yıkımın maliyetini 34 milyar dolar olarak açıkladı. Ancak, onları yeniden inşa etmek çok daha maliyetli olacaktır. Yeniden inşanın 100 milyar dolara kadar çıkabileceği söyleniyor” dedi.

Bunun büyümeyi aşağı yönlü etkileyeceğini ancak depremin yılbaşında olması ve inşaatların hız kazanacağını belirten Tuerkner, depremin büyümeyi aşağı yönlü etkisinin yüzde 1 civarında olabileceğini söyledi.

Makroekonomik süreçte oynaklık var ve uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu düşürdüğünü gördük. Bütün bunlar yabancı yatırımcı için iç açıcı değil ama öte yandan uzun yıllardır Türkiye’de bulunan yabancı yatırımcılar da Türkiye’den çok memnun. Uzun vadeli gidişatın Türkiye için olumlu olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’nin daha fazla yatırım çekmek için istikrara ve makroekonomik ortamda sakinliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum” dedi.

kiziloren-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu